Martin Luther King Day!

W każdy trzeci poniedziałek stycznia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dzień Martin Luthera Kinga. Podczas dzisiejszej kolejki spotkań w NBA Liga uhonoruje pamięć pastora Kinga zamordowanego 4 kwietnia 1968 roku w Memphis.
Jak każdego roku odbędą się przemówienia, dyskusje, wyświetlane będą filmy opowiadające o życiu King’a. Począwszy od stycznia 1986 każdego roku w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest uroczysty dzień Marina Luthera Kinga. Tego dnia przypominane są jego zasługi, wkład w obronę poszanowania ludzkiej godności i wolności. Jest to jedyne święto narodowe w Stanach Zjednoczonych upamiętniające dokonania i osobę Afroamerykanina Oto kilka cytatow M.L. Kinga:

– "Mam takie marzenie, że pewnego dnia czworo moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wedle koloru skóry, lecz wedle ich charakterów."(wygłoszone 28 sierpnia 1963 roku podczas wiecu w Waszyngtonie)

– "Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy."

– "Nic, co człowiek robi, nie poniża go tak bardzo jak nienawiść."

– "Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."

– "Wierzę, że ostatnie słowo będzie należeć do nieuzbrojonej prawdy i bezwarunkowej miłości."

Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że postać pastora Kinga jest mi bardzo bliska. Po pierwsze jest tematem mojej pracy mgr. oraz przedmiotem ogólnego wieloletniego zainteresowania historią niewolnictwa.
Znamienne jest to, że człowiek który domagał niczego więcej niż tylko elementarnych (zdawałoby się) wartości stał się jedną z ważniejszych postaci XX wieku. To pokazuje czasy w jakich przyszło mu żyć (co się zmieniło to temat na oddzielny tekst raczej nie na tym blogu). Marzenie o rzeczach, które w rzeczywistości powinny być standardem w cywilizowanym świecie dały mu miejsce w historii ale także były przyczyną tragicznej śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.