Mike Budenholzer nowym trenerem Phoenix Suns

Mike Budenholzer został nowym trenerem Phoenix Suns. 54-latek przejmie obowiązki po zwolnionym parę dni temu Franku Vogelu, który w Arizonie pracował tylko rok.
Coach Bud wraca zatem do NBA po rocznej przerwie. Rok temu, po pięciu sezonach pracy w Milwaukee Bucks, został zwolniony po tym, jak jego Kozły, najlepsza ekipa po rundzie zasadniczej, odpadły z Miami Heat, którzy po play-inie, przystąpili do postseason jako ósemka.
Mike Budenholzer jest mistrzem NBA z Bucks z roku 2021. Jest także dwukrotnym zdobywcą nagrody dla najlepszego trenera (2015 i 2019). Dwukrotnie też prowadził ekipę wschodu podczas All-Star Game (2015 i 2019). Wcześniej, również przez pięć lat, pracował w Atlancie Hawks. Jego bilans ogólny (801 meczów) wynosi 484:317.

Po tym, jak rok temu Heat pokonali Bucks, na temat Budenholzera napisałem coś takiego: „Nie jestem tu od tego, żeby krzyczeć, że Mike Budenholzer musi odejść, ale, no kurczę, chyba musi (napisałem to kilka godzin przed oficjalną wiadomością o jego faktycznym zwolnieniu). Bud to znakomity trener „systemowy”. Ma swój plan, swoją strategię i tego się trzyma. Za wszelką cenę. Nawet, jeśli ta „wszelka cena”, to odpadnięcie z play-offów. Żyjesz i umierasz swoim żelaznym systemem. Jeśli zdobywasz tytuł, jak w 2021 roku, to na końcu wyglądasz jak Napoleon. Jeśli przedwcześnie przegrywasz, kurczowo trzymając się swoich schematów, to wyglądasz jak uparty osioł. Przypomnę tylko, że gdyby KD nosił buty (dosłownie) rozmiar mniejsze, to Nets, a nie Bucks przeszliby drugą rundę, a wtedy na 100% Bud straciłby pracę. Budenholzer nie lubi, lub nie potrafi, a może jedno i drugie, robić usprawnień w trakcie trwających serii. Swego czasu, jako coach Hawks, został zniszczony przez Cavs LeBrona, bo z uporem maniaka nie reagował na to, jak Kawalerzyści zasypywali Jastrzębie trójkami. W czterech meczach, drugiej rundy play-offs 2016 roku, Cavs trafili aż 77 razy zza łuku. Coach Bud i wtórujący mu zawodnicy Hawks twierdzili, że trzymali się założeń sprzed serii i sądzili, że gracze Cleveland w końcu przestaną trafiać. Nie przestali.

W meczu czwartym w Miami, Bucks prowadzili 101:89 niemal dokładnie w połowie czwartej kwarty. Przegrali 114:119. W starciu piątym, ostatnim, w czwartą ćwiartkę wchodzili z prowadzeniem 102:89. Mecz przegrali po dogrywce 128:126. W końcówce nie podwoili Jimmy’ego, a gdy stracili punkty na dogrywkę, nie wzięli czasu, choć go mieli i potrzebowali go wziąć.

Wymowne jest też dla mnie to, że po zakończonej serii, Giannis mówił, że powinien był kryć Butlera. Może to taki delikatny sygnał w eter, że pewne wydarzenia na parkiecie nie spotkały się z pewnymi reakcjami i usprawnieniami.”

Czy Bud będzie dobrym trenerem dla Suns? Oczywiście. Tak samo, jak dobrym trenerem dla Suns był Vogel. To nie Vogel był problemem Słońc, które mimo mistrzowskich aspiracji, musiały pożegnać się z play-offami już po czterech meczach pierwszej rundy. Suns, przez większość sezonu brakowało zdrowia. Bradley Beal zagrał ledwie w 53 meczach, Devin Booker w 68. Tylko 35-letni Kevin Durant (75) trzymał ten skład przy życiu. Poza zdrowiem ta rotacja nie ma praktycznie żadnej głębi, za mało talentu i atletyzmu z ławki. Z tymi problemami będzie musiał skonfrontować się każdy, kto by nie wziął się za prowadzenie tej drużyny, która jest skonstruowana tak, a nie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.