Don Nelson zwolniony! Smart move?


Keith Smart – nowy trener Warriors

Joe Lacob i Peter Guber, nowi właściciele klubu Golden State Warriors doszli do wniosku, że przyszłość ich drużyny i postać trenera Dona Nelsona w żaden sposób nie pasują im do wizji tego, co chcą na co dzień oglądać.

Stanowisko głównego trenera "Warriors" przejmie wieloletni asystent Keith Smart a "Nelliemu" na pociesznie zostanie czek na $6 mln z tytułu wynagrodzenia za ten sezon.
Nelson z bilansem 1335 wygranych meczów (przy 1063 porażkach) jest najbardziej zwycięskim trenerem w historii NBA. Jest także trzykrotnym zdobywcą nagrody Trenera Roku ale mimo 31 pracy trenerskiej nigdy nie zaznał smaku mistrzostwa NBA. 5 pierścieni jakie posiada pochodzą z kariery zawodniczej w barwach Boston Celtics.

Nelson jako trener z pewnością będzie zapamiętany z jednej strony jako ofensywny geniusz, twórca takich pojęć jak gra "small-ball" czyli wystawianie meczowej piątki z pominięciem prawdziwego centra oraz "point forward" czyli skrzydłowego pełniącego rolę rozgrywającego. Z drugiej zaś strony jego krytycy skrzętnie odnotują awersję do obrony wszystkich ekip jakie prowadził.
Nelson nigdy nie ukrywał, iż jego celem w meczu nie jest ograniczanie zdobyczy rywali lecz zdobycie przez jego ekipę większej ilości punktów. O "skuteczności" tej metody można było przekonać się śledząc losy klubu z Oakland w ostatnich sezonach.
Do jego największych sukcesów należą wyprawy z Bucks i Mavs do Finałów Konferencji a ostatnio niesamowity "run" podczas play-offs 2007. Wtedy to jego Warriors jako ósma ekipa (42-40) wyeliminowali "jedynkę" Mavericks (67-15). Ostatnie dwa lata to jednak pasmo niepowodzeń ekipy Nelsona. Na 164 mecze rundy zasadniczej "Wojownicy" przegrali ich aż 109.


Follow me on FaceBook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.