Klay Thompson zerwał ścięgno Achillesa!

Fatalne wieści z obozu Golden State Warriors. Klay Thompson, podczas jednego z przedsezonowych treningów w Los Angeles, doznał zerwania ścięgna Achillesa prawej nogi. Potwierdziły się zatem najgorsze obawy w obozie Warriors. Badanie rezonansem nie pozostawiło złudzeń. Wszyscy mieli nadzieję, że „kontuzja dolnej części nogi” nie będzie tym, czego wszyscy się obawialiśmy.
30-letni Thompson stracił cały ubiegły sezon, ze względu na rehabilitację lewego kolana, po tym jak w szóstym meczu Finałów 2019 roku, zerwał więzadło krzyżowe przednie w lewym kolanie. Latem tego samego roku, Klay związał się z Warriors pięcioletnim kontraktem o wartości $190 mln.

Mój komentarz: Żeby nie używać brzydkich słów – fatalna, fatalna wiadomość dla jednego z najfajniejszych, najbardziej wyluzowanych gości w NBA. Lekarzem nie jestem, ale interesując się NBA od ponad ćwierć wieku, mając też z własnym ciałem historię drobniejszych i poważniejszych urazów, temat kontuzji, ich leczenia, wracania do zdrowia, jest tematem mi bliskim. Jeśli czytasz to i jesteś lekarzem, to z chęcią popraw mnie, jeśli się gdzieś mylę.
Często bywa tak, że lecząc jedną nogę, nadwyręża się drugą. Klay przez ponad rok odzyskiwał sprawność w nodze lewej, po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego.
Niestety zerwane ścięgno Achillesa, to najbardziej dewastacyjna kontuzja dla zawodowego sportowca. Nie wiem jak to jest w innych sportach, ale w NBA nie ma absolutnie żadnego żywego dowodu na to, że po tego rodzaju kontuzji da się wrócić do pełni zdrowia. Medycyna idzie cały czas do przodu, gracze wracają po różnych cholerstwach, ale po tym nie. Tak, wiem, Dominique Wilkins wrócił nawet na poziom All-Star, albo bądźmy dokładni – zagrał w Meczu Gwiazd, bo fizycznie, to nigdy już nie było to.
Ale myślmy pozytywnie. Jeśli wierzyć doniesieniom z obozu Warriors, to lekarze powiedzieli, że Klay może wrócić do 100% sprawności.
Pies pogrzebany jest w tym, na jakim odcinku ścięgno pęka. Jeśli bliżej pięty, gdzie jest grubsze, masywniejsze i mniej ukrwione, wtedy wrócić jest niezwykle ciężko. Ale im wyżej, im bliżej mięśnia łydki, tym ścięgno robi się cieńsze, bardziej elastyczne, mocniej ukrwione. Wtedy szanse na powrót w okolice dawnej sprawności rosną. Ważne też jest której nogi dotyczy uraz. W sensie, dla graczy praworęcznych, dominującą nogą jest zazwyczaj noga lewa. I na odwrót. Jeśli zerwanie dotyczy nogi dominującej, wtedy trudniej jest wrócić. Klay uszkodził nogę prawą, a jest praworęczny.
Będę jeszcze baczniej przyglądał się temu, jak na parkiecie będzie wyglądał w tym sezonie Kevin Durant. On też wraca po zerwaniu ścięgna Achillesa w prawej nodze, też jest praworęczny. Będzie dla mnie swego rodzaju papierkiem lakmusowym tego, jak może to wyglądać u Thompsona.
Klay nie jest dunkerem, nie potrzebuje skakać metr ponad parkiet by być tym, kim jest w koszykówce. O ile praca, jaką wykonuje Klay na parkiecie też wymaga żelaznego przygotowania fizycznego, o tyle większość jego ruchów nie wyrażają nagłe zrywy, eksplozywne starty i zatrzymania.
Cóż więcej mogę dodać? Trzymam kciuki! Wracaj zdrów, Klay!

1 comment on “Klay Thompson zerwał ścięgno Achillesa!

  1. -p-

    Dzięki za wyjaśnienie. O kompensacji drugiej nogi wiedziałem ale temat miejsca pęknięcia (ciekawe czy będzie info czy zerwał wyżej czy niżej) oraz kwestii która noga to nie myślałem że może mieć znaczenie. Oby wrócił mocny! Świetny gracz

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.