NBA London 2018. Kilka faktów

Gdy Wy będziecie sobie smacznie spać, lub równie smacznie oglądać NBA tej nocy, ja będę na pełnym morzu. To jest ta pora roku, kiedy wzywa mnie Londyn, kiedy wzywa mnie NBA. Począwszy od 2013 roku, będzie to już mój szósty mecz w stolicy Anglii w ramach sezonu regularnego NBA. Siódmy mecz NBA na Wyspach Brytyjskich.

W czwartkowy wieczór, w hali O2, zetrą się ze sobą Filadelfia 76ers i Boston Celtics. Dla NBA, będzie to ósmy mecz w Londynie w ramach rozgrywek rundy zasadniczej. Dla Celtów będzie to drugi mecz w Londynie. Ich pierwsza wyprawa do tego miasta, miała miejsce podczas przygotowań do mistrzowskiego sezonu 2007-2008. C’s zagrali wtedy z Minnesotą.

Dla Sixers będzie to drugi mecz w Wielkiej Brytanii, pierwszy w Londynie. Ich pierwszy raz miał miejsce w Manchesterze w 2013 roku. Sixers zagrali wtedy z Oklahomą Thunder. To wtedy Dikembe Mutombo uczył mnie rzucać za trzy punkty. Dzięki jego radom, wygrałem konkurs trójek na jego oczach.

 Parę liczb związanych z tym wydarzeniem, z tymi drużynami oraz z kontaktami NBA w Europie.

1 – 76ers przywożą ze sobą do Londynu dwie jedynki draftów – Bena Simmonsa (2016) i Markelle’a Fultza (2017). Celtics jedną – Kyrie Irvinga (2011, Cavs).

 

3 Tyle meczów w Londynie zagrały kluby Atlanta Hawks, Brooklyn Nets i Toronto Raptors. Nikt nie ma na koncie więcej.

 

5 – Tyle meczów 76ers zagrali w Europie. Byli w 2006 roku w Barcelonie, w 2013 w Bilbao. Zagrali dwa spotkania w Kolonii w 2006 roku (byłem tam, to były moje pierwsze mecze NBA na żywo), oraz jeden Manchesterze (2013). Ich bilans z tych spotkań wynosi 3:2.

 

7 – Tyle lat temu miał miejsce pierwszy mecz w Londynie, w ramach sezonu regularnego NBA. W marcu 2011 roku New Jersey Nets i  Toronto Raptors zagrali ze sobą dwa mecze dzień po dniu. 

 

8 To będzie już ósmy mecz w Londynie w ramach sezonu regularnego NBA.

 

9 – Tyle meczów Celtics zagrali w Europie. Byli trzy razy w Madrycie (dwa mecze w 1988 roku i jeden w 2015). Byli również trzy razy we Włoszech (Rzym 2007, Mediolan 2012 i 2015). Raz w Londonie w 2007 roku oraz w Istambule w 2012.

 

10 – Tylu zawodników spoza Stanów Zjednoczonych, jest w obu składach, które w czwartek zetrą się w hali O2 w. Ekipa z Filadelfii ma ich pięciu. Są to Joel Embiid (Kamerun), Furkan Korkmaz (Turcja), Timothe Luwawu-Cabarrot (Francja), Dario Saric (Chorwacja), Ben Simmons (Australia). W szeregach Bostonu jest ich też pięciu. Są nimi Aron Baynes (Australia), Al Horford (Dominikana), Abdel Nader (Egipt), Daniel Theis (Niemcy), Guerschon Yabusele (Francja). Dodatkowo Kyrie Irving urodził się w Melbourne w Australii.

 

15 – Tyle drużyn NBA grało już w Londynie.

 

25 – Tyle lat temu odbył się pierwszy w historii mecz drużyn NBA w Londynie. W październiku 1993 roku zagrali ze sobą Atlanta Hawks i Orlando Magic.

 

90  Tyle meczów mają już na koncie drużyny NBA w Europie.


108 – Tylu zawodników urodzonych poza USA było w składach drużyn NBA na rozpoczęcie obecnych rozgrywek NBA. To nowy rekord ligi pod tym względem.

 

213 – Tyle centymetrów wzrostu ma Joel Embiid, najwyższy uczestnik czwartkowego meczu.

 

267 Z tylu kawałków drewna będzie zbudowany parkiet, po którym biegać będą w czwartek obie ekipy.

 

18689 – Tylu kibiców może pomieścić hala O2. Wszystkie bilety zostały wyprzedane. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.