Nowitzki: „Chandler dla Mavs jak Garnett dla Celtics”

Dallas Mavericks z bilansem 22:5 są obecnie trzecią siłą NBA, minimalnie ustępując tylko San Antonio Spurs (24:3) i Boston Celtics (22:4). Zdaniem Dirka Nowitzkia jedną z przyczyn ich dobrej gry jest obecność pozyskanego latem Tysona Chandlera. Niemiec porównuje jego wpływ na jakość obrony do tego jaki wywarło na Celtach pojawienie się Kevina Garnetta latem 2007 roku.
"Ray Allen i Paul Pierce nie byli świetnymi obrońcami zanim nie zaczęli grać wspólnie z K.G. Kevin ze swoją energią, nastawieniem na obronę, wysoko oktanowym sposobem bycia zmienił to. I moim zdaniem to samo dzieje się u nas dzięki Tysonowi." – mówi Dirk.

W sezonie 2006-07, poprzedzającym przyjście Garnetta do Bostonu, Celtowie byli sklasyfikowani na osiemnastym miejscu jeśli chodzi o ilość punktów zdobywanych przez rywali (99.2) oraz na szóstym od końca jeśli chodzi o skuteczność przeciwnika (47%). Celtics skończyli tamten sezon z bilansem 24:58, najgorszym na Wschodzie.  
Sezon później Garnett, Pierce i Allen cieszyli się z mistrzowskich pierścieni a zespół Celtics stał się znany z duszącej rywali obrony pod dowództwem K.G. C’s skończyli rozgrywki na drugim miejscu pod względem ilości traconych punktów (90.3) i na pierwszym jeśli chodzi o skuteczność rywali (42%).

Dla Mavericks zeszły sezon w liczbach wyglądał następująco: Piętnaste miejsca pod względem traconych punktów (99.3) i skuteczności rywali (46%). Mavs wygrali 55 meczów i zajęli 2 miejsce na Zachodzie ale mimo przewagi własnego parkietu, odpadli już w I rundzie w serii z S.A. Spurs.  

W tym sezonie Mavs tracą o 6 punktów mniej co daje im piątą lokatę w lidze oraz ograniczają przeciwników do skuteczności z gry na poziomie 43,5% – tylko trzy drużyny mogą pochwalić się niższym odsetkiem.

"To jest właśnie jego chęć do bronienia. On żyje tym. Dużo mówi kiedy bronimy, komentuje sytuacje, ustawia nas odpowiednio na parkiecie. To jest ta nowa jakość, którą Tyson wniósł do naszej drużyny." – komplementuje nowego kolegę Niemiec.
28-latek gra w tym sezonie na poziomie 8.5 punktu (przy imponującej skuteczności z gry 64%), 9.2 zbiórki, 1.4 bloku. Nie są to liczby powalające na kolana ale jak podkreślił Dirk sama jego obecność pod koszem i defensywna orientacja powodują zmianę nastawienia całej drużyny do tego elementu gry.


Buty do koszykówki – największy wybór na www.1but.pl – Zobacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.