Żegnaj Peja

W wieku 34 lat, po rozegraniu 13 sezonów w NBA, buty na kołku postanowił zawiesić super-strzelec dystansowy Peja Stojakovic.
Serbski Grek, urodzony w Chorwacji w miejscowości Pozega (wtedy jeszcze Jugosławia) zaczął karierę w skróconym o lockout sezonie 1999. Był ważną częścią Kings, których "show time" styl uwielbiali wszyscy z wyjątkiem kibiców Lakers. Mike Bibby (a wcześniej Jason Williams), Doug Christie, Peja, Chris Webber i Vlade Divac. Pięciu inteligentnych facetów potrafiących zagrać wszystko. Do mistrzostwa w 2002 roku na drodze stanęli Lakers a w szczególności Robert Horry – niektórzy dodają do tego sprzedanych/kupionych sędziów.

Po 7 sezonach z kawałkiem, w trakcie rozgrywek 2005-2006 Peja w wymianie za Rona Artesta (który teraz nazywa się "Światowy Pokój) trafił do Indiany Pacers.
Nowy sezon zaczął już w barwach Hornets, z którymi spędził cztery lata.
Minione rozgrywki zaczął od 2-meczowego epizodu w Toronto. Potem został zwolniony i dołączył do Dallas. Kilka miesięcy później, w czerwcu unosił z Dirkiem Nowitzkim w górę puchar Larry O’Briena jako
mistrz NBA.

Kontuzje pleców mocno go ograniczyły przez ostatnie lata ale nawet nie w pełni sprawny fizycznie nadal potrafił być produktywny, nawet w ostatnim sezonie (8.6 punktu, 2.6 zbiórki a w play-offach 7.1 i 1.7).

Odchodzi z NBA jako jeden z najlepszych Europejczyków w historii tej ligi.

Jest na 4 miejscu w historii NBA pod względem ilości celnych rzutów za trzy punkty.
1. Ray Allen 2612
2. Reggie Miller 2560  
3. Jason Kidd 1795  
4. Peja Stojakovic 1760

* 3 razy wybierany do składu All-Star (2002-2004).
* Dwukrotny zwycięzca konkursu rzutów za 3 punkty (2002-2003).
* Czwarty na liście najlepiej rzucających osobiste w historii NBA (89%).
* Jedyny gracz w historii, który rzucił pierwsze 20 punktów dla swojej ekipy.
Żegnaj Peja…

1but.pl -> Aż 270 modeli butów do kosza -> Zobacz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.