Amerykanie ogłosili kadrę na Mistrzostwa Świata 2023

Znamy już pełny, dwunastoosobowy, skład kadry Stanów Zjednoczonych na tegoroczne Mistrzostwa Świata, które odbędą się w dniach 25 sierpnia – 10 września w Japonii, Indonezji i na Filipinach.
Amerykanie grać będą w Manili, stolicy Filipin. Oprócz nich, w grupie C, znalazły się również takie kraje, jak Jordania, Grecja i Nowa Zelandia.
W składzie trenera Steve’a Kerra, znaleźli się Jaren Jackson Jr. (Memphis Grizzlies), Paolo Banchero (Orlando Magic), Anthony Edwards (Minnesota Timberwolves), Tyrese Haliburton (Indiana Pacers), Brandon Ingram (New Orleans Pelicans), Jalen Brunson (New York Knicks), Austin Reaves (Los Angeles Lakers), Mikal Bridges i Cam Johnson (obaj Brooklyn Nets), Walker Kessler (Utah Jazz), Bobby Portis (Milwaukee Bucks) oraz dołączony wczoraj do składu Josh Hart (New York Knicks).

Amerykańska kadra zaczyna swój nowy rozdział. Po 16 latach pracy na stanowisku menadżera, selekcjonera, kierownika drużyny z pracą pożegnał się Jerry Colangelo. 81-latek związał się z kadrą narodową w 2005 roku. Rok wcześniej Amerykanie przywieźli tylko brąz z Igrzysk Olimpijskich z Aten. Jego obowiązki przejął w 2021 roku Grant Hill.
Z Colangelo za sterami Amerykanie osiągnęli imponujący bilans 97:4 na arenie międzynarodowej w oficjalnych meczach podczas Mistrzostw Świata lub Igrzysk Olimpijskich. Do domu przywieźli złoto z czterech kolejnych Igrzysk Olimpijskich (2008 Pekin, 2012 Londyn, 2016 Rio de Janeiro oraz 2021 Tokio), złoto z Mistrzostw Świata w Turcji (2010) oraz Hiszpanii (2014) a także brąz z Mistrzostw Świata w Japonii (2006).
Cztery porażki Amerykanów, z dwoma trenerami, miały miejsce:
– Przeciwko Grecji, w półfinale Mistrzostw Świata w Japonii (95:101). Była to jedyna porażka USA, gdy ich trenerem był Mike Krzyżewski. Bilans ogólny, legendarnego trenera uniwersytetu Duke w kadrze wyniósł 75:1.

W 2015 roku obowiązki głównego trenera drużyny USA przejął Gregg Popovich. Z nim za sterami, Amerykanie przegrali jeszcze trzy razy:

– Przeciwko Francji, w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Chinach (79:89).
– Przeciwko Serbii, w meczu o miejsca 5-8, podczas tego samego turnieju (89:94).
– Przeciwko Francji, w meczu fazy grupowej, podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (76:83).

Grant Hill spędził w NBA 19 sezonów. Był debiutantem roku 1995, siedmiokrotnym uczestnikiem Meczów Gwiazd, pięć razy w All-NBA. W 1996 zdobył złoto z kadrą USA podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. W 2018 roku trafił do Hall of Fame.

Jest to także nowy rozdział na stanowisku głównego trenera. Po Igrzyskach w Tokio z kadrą pożegnał się Popovich. Teraz czas na Kerra, który w latach 2017-2021 pełnił funkcję jednego z asystentów Popa w drużynie narodowej. Na co dzień szkoleniowiec Golden State Warriors ma w tym roku pomóc USA odzyskać stracony w 2019 roku tytuł mistrzów świata, a już za rok, po raz piąty z rzędu (!) zdobyć olimpijskie złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.