DeMarcus Cousins zerwał ACL!

DeMarcus Cousins doznał zerwania więzadła krzyżowego przedniego w lewym kolanie. Do urazu doszło podczas poniedziałkowego treningu. Badanie rezonansem magnetycznym potwierdziło rodzaj kontuzji. Cousins przebywał w Las Vegas, gdzie przygotowywał się do nowego sezonu. Według doniesień, do kontuzji doszło kiedy DMC zderzył się kolanami z innym zawodnikiem.
29-latek przeżywa fatalną passę, jeśli chodzi o zdrowie. W styczniu ubiegłego roku, w barwach Pelicans, kiedy grał najlepszą koszykówkę w swojej karierze, zerwał ścięgno Achillesa lewej nogi.
W kwietniu tego roku, już jako gracz Warriors, zerwał mięsień czworogłowy lewej nogi. Zdołał wrócić w Finałach, ale daleki był od swojej normalnej dyspozycji. Mimo to, jego 11 punktów, 10 zbiórek, 6 asyst i 2 bloki bardzo pomogły Warriors pokonać Raptors w meczu drugim.
Cousins związał się tego lata z Los Angeles Lakers roczną umową wartą $3.5 mln.

Mój komentarz: Zbyt wielu wniosków nie mam. Życzę zdrowia i powrotu do gry. Jak każdemu, kto doznaje poważnego urazu. Lekarzem nie jestem, ale przez lata interesowania się ligą, zgłębiam też rokrocznie wiedzę z dziedziny kontuzji i urazów. Ciekawi mnie, czy jest jakaś zależność w tym, że wszystkie trzy kontuzje Cousinsa dotyczną jego lewej nogi. Głośno myślę. Jeśli jest z nami jakiś lekarz ortopeda, to chętnie usłyszę jego opinię.
Poza tym na myśl przychodzi mi inna kwestia. New Orleans Pelicans, latem ubiegłego roku zaproponowali Boogie’emu dwuletnią umowę wartą $40 mln. Ten ją odrzucił. A trzeba pamiętać, że prowadził negocjacje z pozycji gracza po operacji ścięgna Achillesa. Wszyscy pamiętamy, co było potem. Kurczące się opcje na wolnym rynku zmusiły go do podpisania rocznego kontraktu z Warriors za $5.3 mln. Łącznie z tegoroczną umową to razem $8.8 mln. Czyli jakby nie liczyć przeszacowanie własnej wartości kosztowało go $31.2 mln. Być może zawinił agent, którego Cousins zwolnił tego lata. Agenci mają tendencje do zbytniego prężenia muskułów.
Gdyby DMC nie doznał żadnej z tych kontuzji, to teraz byłby pewnie w drugim roku pełnego max dealu za $175 mln. Wiele o tym się mówiło przed kontuzją Achillesa, gdy Cousins produkował dla Pelicans co wieczór po 25.2 punktu, 12.9 zbiórki, 5.4 asysty, 1.6 bloku oraz 1.6 przechwytu.

6 comments on “DeMarcus Cousins zerwał ACL!

 1. Maniek

  Jako stały fizjoterapeuta (i stały czytelnik 😁), to patrząc z perspektywy widza, mam wrażenie, że Cousins ma „coś nie tak z biodrami” i gdy grał w Sac to chyba ważył mniej. Pozdrawiam

  Reply
 2. BiggusDickus

  Związek z kontuzjami oczywiście ze jest. Każda kontuzja to pogorszenie czucia głębokiego (tzw. propriorecepcji). Dobra rehabilitacja to nie dobre wyniki na siłowni ale przede wszystkim przywrócenie sprawności i koordynacji układu mięśniowo – powięziowego z układem nerwowym (między innymi tym jest propriorecepcja). I prawdopodobnie już po achillesie nie wszystko było tu doprowadzone do 100%. A później pojawia się to o czym piszesz: presja żeby szybko (za szybko wrócić) bo zawodnik walczy o kontrakt i zrywasz quadriceps, być może już uszkadzając ACL…
  Tak to widzę jako osteopata i fizjoterapeuta .

  Reply
 3. BiggusDickus

  PS – nie wiem czy pamiętacie :Kobe zanim zerwał Achillesa miał paskudne skręcenie kostki( jakieś miesiąc dwa wcześniej)…po czym zagrał na drugi dzień! Wcale nie był zdrowy ale dostał pewnie steryd do stawu + taping i jakos stał na tych nogach, natomiast dalsza konsekwencja było stopniowe przeciążanie Achillesa i jego mikrourazy , które doprowadziły do zerwania w teoretycznie blachej sytuacji w meczu z warriors.
  Pozdrawiam

  Reply
 4. Slav Ko

  Cousins poprostu nie może grać w jednej drużynie a A. Davis’em 😉 Obydwie tak poważne urazy trefiły się gdy grali razem w jednym teamie :((

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.