Derrick Rose uszkodził swoje prawe kolano. Do urazu doszło minionej nocy w trzeciej kwarcie meczu Blazers-Bulls. Na razie nie wiadomo jak poważny jest to uraz oraz ile czasu będzie trzeba na jego wyleczenie. Byki lecą dziś do Los Angeles, gdzie przeprowadzone zostanie badanie rezonansem magnetycznym (MRI), które powinno dać jasny obraz sytuacji.
Na razie nie wygląda to dobrze. Do urazu doszło w niekontaktowej sytuacji. Później w szatni lider Byków poruszał się o kulach z wyraźnym grymasem bólu, nie kładąc żadnego nacisku na prawą nogę.
Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że kontuzja nie dotyczy lewego kolana, które Rose uszkodził sobie w pierwszej rundzie play-offs 2012 roku.
Derrick Rose gra w tym sezonie na poziomie 15.9 punktu, 3.2 zbiórki oraz 4.3 asysty. W zeszły piątek opuścił mecz w Toronto ze względu na ból mięśnia dwugłowego prawego uda, wcześniej uskarżał się na ból szyi oraz ból w dużym palcu lewej nogi.
AKTUALIZACJA: Badanie rezonansem magnetycznym nie pozostawiło złudzeń. Rose ma uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową prawego kolana. Uraz ten będzie wymagał operacji. Klub z Chicago wyłączył z gry swoją gwiazdę na czas nieokreślony. Na jak długo? Wszystko okaże się po zabiegu.
Z dwojga złego możemy cieszyć się, że nie mówimy w tym momencie po raz kolejny o więzadle ale z drugiej strony uraz łąkotki też może wiązać się z długim okresem rehabilitacji. Russell Westbrook potrzebował pół roku by wrócić do sprawności, Chase Budinger niewiele mniej. Z kolei leczenie łąkotki Jasona Richardsona zabierze mu koło roku.
Blake Griffin każe Rose’owi myśleć pozytywnie. Skrzydłowy Clippers przeszedł
w lipcu 2012 roku operację uszkodzonej łąkotki w lewym kolanie. Ominęły
go przez to Igrzyska Olimpijskie w Londynie ale na obozie treningowym
przed kolejnym sezonem w NBA pojawił się zdrowy w 100%.
Nie należy spodziewać się podobnego scenariusza w tym przypadku (?) ale warto wspomnieć, że w tamtym sezonie Ron Artest po operacji łąkotki wrócił na parkiet po… 12 dniach!
Niestety czasem, żeby nie powiedzieć często bywa tak, że zawodnik który leczy poważny uraz jednego kolana za jakiś czas ma kłopot z drugim. Mechanizm jest prosty – Świadomie ale i podświadomie faworyzuje się chorą nogę, przeciążając tę zdrową. Gdy trwa to zbyt długo w końcu i ta zdrowa noga niejednokrotnie odmawia posłuszeństwa.
Rose leczył swoje lewe kolano ponad 500 dni. Od prawie dwóch lat wstawał z łóżka wyłącznie prawą nogą… i w tym przypadku nie oznaczało to, że pech zostaje w tyle.