Dziś w NBA Martin Luther King Day

Począwszy od 1986 roku, w każdy trzeci poniedziałek stycznia, w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dzień Martina Luthera Kinga. Jest to jedyne święto narodowe w USA upamiętniające postać oraz dorobek Afroamerykanina.
Na terenie całego kraju, w wielu różnych instytucjach, odbywają się wykłady, przemówienia, panele dyskusyjne, wyświetlane są filmy opowiadające o życiu i działalności Kinga. Przypominane są jego zasługi na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, wkład w obronę poszanowania ludzkiej godności, równości i wolności.
Martin Luther King został zamordowany 4 kwietnia 1968 roku w Memphis. Cztery lata wcześniej został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Kilka cytatów M.L. Kinga:

„Mam takie marzenie, że pewnego dnia czworo moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wedle koloru skóry, lecz wedle ich charakterów.” (wygłoszone 28 sierpnia 1963 roku podczas wiecu w Waszyngtonie).

„Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy.”

„Nic, co człowiek robi, nie poniża go tak bardzo jak nienawiść.”

„Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia.”

„Wierzę, że ostatnie słowo będzie należeć do nieuzbrojonej prawdy i bezwarunkowej miłości.”

NBA od wielu lat upamiętnia i uroczyście obchodzi to święto. Nie ma w tym nic dziwnego. Czarnoskórzy zawodnicy stanowią ok. 75% całej ligi.
Dla mnie samego, postać pastora Kinga jest swego rodzaju klamrą spinającą moje dziecięce zainteresowanie NBA z tym, co wydarzyło się później, poza sportem.
Napisałem pracę magisterską o Martinie Lutherze Kingu, prawdopodobnie dlatego, że lata wcześniej, w 1999 roku przy okazji Finałów Spurs-Knicks, usłyszałem, a raczej przeczytałem gdzieś w pomeczowych wywiadach, jak Larry Johnson z Knicks mówi do Avery’ego Johnsona ze Spurs „Przecież obaj pochodzimy z tej samej plantacji bawełny pana Johnsona.”
Zainteresował mnie temat niewolnictwa. Język angielski, światowa polityka, historia, socjologia i tak dalej… Wiele gałęzi moich zainteresowań pochodzi z tego jednego wspólnego pnia – zainteresowania NBA w dziecięcych latach, które na swój sposób rozlało się na inne płaszczyzny mojego życia.

Dla kibiców, MLK Day oznacza każdego roku mecze w europejskich godzinach. Terminarz dzisiejszych spotkań wygląda następująco:

18:30 Boston Celtics – New Orleans Pelicans.
19:00 New York Knicks – Charlotte Hornets.
20:00 Washington Wizards – Philadelphia 76ers.
21:00 Cleveland Cavaliers – Brooklyn Nets.
21:30 Memphis Grizzlies – Chicago Bulls.
21:30 Los Angeles Clippers  – Indiana Pacers.
00:00 Atlanta Hawks –  Milwaukee Bucks.
01:00 Orlando Magic – Portland Trail Blazers.
01:30 Miami Heat – Toronto Raptors.
02:30 Dallas Mavericks – Oklahoma Thunder.
02:30 San Antonio Spurs – Phoenix Suns.
04:30 Los Angeles Lakers – Utah Jazz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.