Jak kupić NBA League Pass taniej?

Nie wiem czy wiecie, ale ceny pakietów League Passa, czyli platformy do oglądania meczów NBA, różnią się w zależności od kraju, w którym dokonuje się zakupu. Pierwszy raz odkryłem to jakieś 2-3 sezony temu, kiedy jednego dnia sędziowałem mecze w Szwecji, drugiego w Finlandii. Był to początek rozgrywek w NBA, League Pass był więc reklamowany na wszystkich możliwych platformach, jakimi dysponuje liga. Zdziwiło mnie, że strona NBA, w zależności od kraju, w jakim byłem, podawała mi inne ceny za te same pakiety. I nie były to tylko różnice wynikające z różnej wartości euro i szwedzkiej korony. Wysłałem link bratu. Okazało się, że w Polsce są jeszcze inne, niższe, stawki.

Nie wiem jakie jest w tym rozumowanie ligi, jak cel jej przyświeca w tej strategii, nie wiem też co wpływa na ich politykę cenowa. Najprościej byłoby wysnuć tezę, że NBA dostosowuje ceny do uśrednionych zarobków w danym kraju. Ale tak nie jest. Przy pomocy programu do zmiany adresu IP, sprawdziłem ceny pakietów w Somalii, Haiti, Sierra Leone czyli jednych z najbiedniejszych krajów świata. Odbyłem też wirtualną podróż na Ukrainę. W każdym z tych państw cena jest wyższa ($28.99), nie tylko od tej, jaka jest w Polsce ($19.99), ale też wyższa od tej w Finlandii ($27.99). Co ciekawe, kibic NBA w Albanii (i kilku innych, sprawdzanych przeze mnie państwach), za swój pakiet League Passa musi zapłacić jeszcze więcej, bo aż $32.99. 

W swoich wirtualnych podróżach dotarłem do Brazylii i to był strzał w dziesiątkę. Miesięczny pakiet kosztuje tam $10.99. Jest to najtańszy pakiet, jaki udało mi się znaleźć, a sprawdziłem koło 30 państw. Pomyślałem, że podzielę się tą informacją.

Pakiet, jaki porównuję, to pakiet o nazwie „League Pass.” Opcja Premium nie wszędzie jest dostępna.

Nie sprawdziłem wszystkich państwa świata. Być może jest miejsce na ziemi, gdzie League Pass jest jeszcze tańszy. Program, który pomagał mi zmieniać swoje internetowe IP nazywa się Hola VPN.

Jako walutę wybieram za każdym razem USD.

UPDATE: Dostałem kilka sygnałów, że logując się z Indii, pakiety są jeszcze tańsze, dużo tańsze. Program, z którego ja korzystałem, być może jest na to za słaby, bo u mnie Indie miały „normalne” ceny. Podobno przez program Tunnel Bear da się to zrobić. 

Tak to wygląda w Brazylii:Tak w Polsce:

A tak m.in. w Finlandii:

A tak ceny kształtowały się z początkiem rozgrywek 2016-17:

1 comment on “Jak kupić NBA League Pass taniej?

  1. Hawi

    Wielkie dzięki za info 😀
    Wszystko działa elegancko na kompie na którym zmieniłem adres IP. Mimo że jest wykupiony pakiet i przypisany do danego konta na nba.com to nie wykrywa go gdy korzystam z telefonu tableta czy lapka, da się zrobić zeby na tych sprzętach też działała wykupiona opcja??

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.