NBA ogłosiła trzy najlepsze piątki sezonu 2021-22. All-NBA First Team tworzą Nikola Jokic, MVP tego sezonu, Giannis Antetokounmpo, Luka Doncic, Jayson Tatum oraz Devin Booker.
Giannis był jedynym graczem, który został wybrany do pierwszego składu jednogłośnie. Był to już czwarty kolejny sezon, w którym gracz Bucks jednogłośnie trafił do pierwszego składu. Od ponad 50 lat żadnemu innemu graczowi nie udała się taka sztuka. Jokic i Embiid podzieli między siebie głosy na pozycję centra oraz skrzydłowego, bo także i tam byli uprawnieni się znajdować na kartach do głosowania 100 dziennikarzy i ludzi mediów z USA i Kanady.
Dla Doncica był to już trzeci wybór do All-NBA 1st Team. W historii NBA było tylko trzech innych graczy, którzy przed skończeniem 24 urodzin mieli na swoim koncie aż tyle tego typu wyróżnień. Byli to Kevin Durant, Tim Duncan i… Max Zaslofsky, który grał zawodowo w latach 1946-56.
Jeśli już sięgamy tak daleko wgłąb historii ligi, to po raz pierwszy od sezonu 1954-55 żaden z graczy wybranych do pierwszej piątki sezonu nie ma skończonych 28 lat.
Dla LeBrona to już osiemnasty wybór do All-NBA (13 razy do pierwszego składu, trzy razy do drugiego i drugi raz do trzeciego). LBJ tym samym śrubuje swój własny rekord, jeśli chodzi zaszczyty bycia wybranym do All-NBA. Wcześniej rekord ten (15) należał do Kareema Abdul-Jabbara, Kobe Bryanta i Tima Duncana. LBJ jest też pierwszym w historii graczem, który trafił do All-NBA w swoim dziewiętnastym sezonie w lidze.
Tatum jest pierwszym Celtem od czasów Kevina Garnetta (2007-08), który został wybrany do pierwszego składu sezonu.
Chris Paul dołączył do Kobe Bryanta, jako jedyna para graczy obwodowych, którzy zostali wybrani do All-NBA w siedemnastym (lub później) sezonie w NBA.
Poza ogromnym zaszczytem i możliwością zapisania swoich nazwisk w historii, wybór do którejś z trzech piątek All-NBA ma też wymiar finansowy. Dla Devina Bookera i Karla-Anthony’ego Townsa znalezienie się wśród piętnastu najlepszych koszykarzy tego sezonu, oznacza prawo do podpisania czteroletniego supermax kontraktu. Umowa weszłaby w życie początkiem rozgrywek 2023-24. Jej wartość to $211 mln.
Na wyborze do All-NBA finosowy zyska także i Trae Youg. Jego pięcioletni kontrakt podpisany ubiegłego lata warty jest teraz $213.3 mln. W przypadku braku wyboru, jego wartość wynosiłaby $179.6 mln.
W pozostałych piątkach znaleźli się:
All-NBA Second Team:
F: Kevin Durant.
F: DeMar DeRozan.
C: Joel Embiid.
G: Ja Morant.
G: Steph Curry.
All-NBA Third Team:
C: Karl-Anthony Towns.
PF: Pascal Siakam.
SF: LeBron James.
SG: Trae Young.
PG: Chris Paul.
Gdyby kogoś interesowało, to moje trzy najlepsze piątki tego sezonu kształtowały się TAK.
Nieco wcześniej ogłoszono najlepsze piątki obrońców i debiutantów.
All-Defensive 1st Team tworzą Marcus Smart, Mikal Bridges, Rudy Gobert, Giannis Antetokounmpo oraz Jaren Jackson Jr.
Do drugiej trafili: Bam Adebayo, Jrue Holiday, Matisse Thybulle, Robert Williams III a także Draymond Green.
Jeśli chodzi o pierwszoroczniaków, to sprawy mają się tak:
Do NBA All-Rookie First Team trafili Scottie Barnes (Raptors, Debiutant Roku), Cade Cunningham (Pistons), Evan Mobley (Cavaliers), Franz Wagner (Magic) oraz Jalen Green (Rockets).
W drugiej piątce znaleźli się: Herbert Jones (Pelicans), Josh Giddey (Thunder), Bones Hyland (Nuggets), Ayo Dosunmu (Bulls) i Chris Duarte (Pacers).