Kristaps Porzingis przeszedł operację

Kristaps Porzingis z Dallas Mavericks przeszedł parę dni temu operację uszkodzonej łąkotki w prawym kolanie. 25-letni Łotysz już zaczął proces rehabilitacji. Na razie nie wiemy, kiedy dokładnie ruszy sezon 2020-21, nie wiem więc też na kiedy planowane są obozy przygotowawcze do rozgrywek. Zakładając jednak, że wszystko odbędzie się zgodnie z wstępnymi planami, czyli początek rozgrywek nastąpi w okolicach 18 stycznia 2021 roku, sztab medyczny Mavs jest zdania, że ich gracz będzie gotowy na tę datę.
Porzingis nabawił się urazu w pierwszym meczu serii z Clippers. Mimo to, zagrał w kolejnych dwóch starciach, ale ból i drętwienia uniemożliwiły mu dalsze występy.
Od dnia odniesienia kontuzji do dnia operacji minęły prawie dwa miesiące. Kristaps i lekarze Mavs szukali nieinwazyjnych metod leczenia tej kontuzji. Łotysz przeszedł kurację PRP (Platelet Rich Plasma). Zabieg polega na pobraniu od pacjenta jego własnej krwi, odizolowaniu płytek krwi przy pomocy wirowania i ultradźwięków a
następnie, pod kontrolą USG wstrzyknięciu jej w chore miejsce. Leczenie nie przyniosło zadowalających efektów, więc ostatecznie zdecydowano się na skalpel.
Porzingis, w swoim pierwszym sezonie w barwach Mavericks, grał na poziomie 20.4 punktu, 9.5 zbiórki, 1.8 asysty oraz 2 bloków.

Mój komentarz: Jeśli nie jest to jeszcze czerwona flaga dla Mavs, to na pewno jest to już sytuacja, w której ktoś idzie do magazynku po tę flagę. Na razie tylko ją wyprowadził i czeka na jej ewentualne rozpostarcie. Porzingis ma za sobą operację zerwanego ACLa w lewym kolanie (luty 2018). Wrócił do 100% sprawności po tym urazie. Problem z łąkotkami jest taki, że one nie odrastają, nie regenerują się i są słabo ukrwione. I w zależności od tego z jak rozległym uszkodzeniem mamy do czynienia, można mniej lub bardziej obawiać się o dalszą karierę danego gracza. Zazwyczaj uszkodzona łąkotka jest zszywana, lub jej fragment usuwany. Po usunięciu, zawodnik może szybciej wrócić do gry. Ceną za to jest długowieczność (pozdrawia Brandon Roy), ponieważ dany gracz traci część naturalnej amortyzacji kolana. Przy szyciu, proces wracania do zdrowia się wydłuża, ale nagrodą za to jest, przynajmniej w teorii, szansa na nadal długą karierę. Porzingis ma 221 cm wzrostu. W przypadku tak wysokich zawodników, kontuzje kolan i stóp to zawsze powód do niepokoju. Dla Mavs zdrowie Łotysza to coś, co może spędzać im sen z powiek. Rok temu dali mu pięcioletni kontrakt warty $158 mln. Zdrowy Porzingis wart jest takich pieniędzy. Ale borykający się z kontuzjami, może być problemem dla mistrzowskich aspiracji ekipy prowadzonej przez Lukę Doncica. K.P. po przyjeździe do bańki zagrał mecze na poziomie 39, 30, 22, 30, 26 oraz 36 punktów. Potem zaczęły się play-offy, w których nie wytrzymało jego kolano.

1 comment on “Kristaps Porzingis przeszedł operację

  1. Arcktick

    Z tego co wiem Brandon Roy miał problemy z chrząstka w kolanach. Łąkotki i chrząstka to dwie zupełnie różne sprawy. Pierwsze to pikuś w porównaniu z drugim. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.