Kyle Lowry przedłużył kontrakt z Raptors

Kyle Lowry i Toronto Raptors dogadali się w sprawie rocznego przedłużenia kontraktu o wartość to $31 mln. Przedłużenie dotyczy rozgrywek 2020-2021. Za nadchodzący sezon, Lowry zarobi $33.2 mln. Będzie to trzeci rok stumilionowego kontraktu, podpisanego latem 2017 roku.
Negocjacje trwały od wielu tygodni. Strony były zdeterminowane, żeby dogadać się przed rozpoczęciem sezonu. Szczególnie Lowry’emu, który w marcu przyszłego roku skończy 34 lata, zależało żeby nie trafić na wolny rynek bez umowy, w tak zaawansowanym wieku.
Dzięki tej umowie, Lowry stanie się pierwszym w historii NBA graczem, który w wieku ponad 33 lat, zarobi ponad $30 mln w pierwszym roku trwania umowy.
Średnie Lowry’ego z ubiegłego sezonu sięgnęły 14.2 punktu, 4.8 zbiórki, 8.7 asysty oraz 1.4 przechwytu. W Finałach NBA średnie te wyniosły 16.2 punktu, 4 zbiórki, 7.2 asysty oraz 1.7 przechwytu.

Przed drużyną z Toronto rysuje się bardzo ciekawa przyszłość. Marc Gasol, Serge Ibaka i Van Vleet będą latem wolnymi agentami. Masai Ujiri odbierze dziesiątki, jeśli nie setki telefonów, w sprawie dostępności któregoś ze swoich weteranów. Stanie wtedy przed nie lada dylematem – pozwolić dumnym mistrzom dokończyć sezon i przynajmniej w teorii dać im szansę na obronę tytułu. Czy raczej pomyśleć w większej skali, przyszłościowo, i wykonać ruchy, które zaprocentują w kolejnych latach.
Jego priorytetem będzie zatrzymanie Pascala Siakama, który już teraz jest uprawniony do podpisania nowego kontraktu. W jego przypadku Ujiri nie musi się spieszyć. 25-letni Kameruńczyk będzie przyszłego lata zastrzeżonym wolnym agentem. Raptos będą mieli prawo wyrównać każdą ofertę ze strony innych klubów.

Wracając do Lowry’ego i jego umowy. Czy przedłużenie umowy warte $31 mln dla gracza po złej stronie trzydziestki, to nie za dużo? I tak, i nie. Po pierwsze nie będzie to odosobniony przypadek. W klubie 30 na 30 czyli $30 mln za rok gry + dla gracza 30+ są już Russell Westbrook, Kemba Walker, John Wall, Steph Curry, Chris Paul i Mike Conley.
Po drugie, wartość kontraktów w NBA dzieli się na trzy główne kategorie – na poczet przyszłych sukcesów (m.in. Ben Simmons, Jamal Murray), adekwatnie do wartości oraz za zasługi. Bez wątpienia ten Lowry’ego będzie za zasługi. A te dla Raptors są niezaprzeczalne. Lowry trafił do Toronto w 2012 roku. W tym czasie pięć razy reprezentował klub podczas Meczów Gwiazd, był też graczem kadry Stanów Zjednoczonych podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. I wreszcie, w czerwcu tego roku sięgnął z Raptors po upragniony mistrzowski tytuł.  Cytując klasyka Te pieniądze po prostu mu się należały!
Żarty na bok. W obecnych realiach NBA, $30 mln za sezon, to nadal dużo, ale nie są to już kosmiczne stawki. Poza tym, nie jest powiedziane, że Lowry dokończy rozgrywki 2020-21 w Toronto. W okolicach zamknięcia transferowego okna w 2021 roku, ktoś może zechcieć wynająć sobie Lowry’ego na pół sezonu, żeby wzmocnić się w drodze po tytuł. Do tego czasu, to już może być całkiem inna drużna Raptors, ze Siakamem za sterami.

2 comments on “Kyle Lowry przedłużył kontrakt z Raptors

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.