Nagrody za sezon 2011-2012 (tym razem ja)

Swoje nagrody przyznali już Greg i Karol. Teraz ze swoimi wyróżnieniami za kończący się sezon regularny wchodzę ja sam i oddaję sobie głos:

MVP:
1. LeBron James.
2. Kevin Durant.
3. Tony Parker.

Moja definicja nagrody MVP jest taka, że należy się ona zawodnikowi za wybitną grę (statystyki) przy czym musi on być przedstawicielem jednej z najlepszych ekip ligi (dlatego 26/13 Kevina Love nie mogło się liczyć w tej walce) na zakończenie rundy zasadniczej. Gdyby zabrać tegoż zawodnika ze składu, jego drużyna traci automatycznie swój elitarny poziom. Brałem więc pod uwagę wybitnych graczy z najlepszych ekip za ten sezon. Wszystko zapewne rozegra się między Durantem i Jamesem. Ja stawiam na LBJ’a bo nadal uważam, że poza nim Wade’m i też Boshem drużyna Heat to w dalszym ciągu przeciętna grupa. Heat znaczą tyle ile znaczy ich Wielka Trójka a z nich w tym sezonie najlepszy był James. 27.1 punktu (53% z gry oraz 36% za 3 – oba wskaźniki najwyższe w karierze), 7.9 zbiórki, 6.2 asysty, 1.8 przechwytu. Durant ma statystki bardzo podobne i też mocno zastanawiałem się na jego kandydaturą ale ostatecznie uznałem, że nawet jeśli James znaczy dla Heat tyle samo co K.D. dla Thunder, to K.D. ma lepszych partnerów (Harden, Westbrook, Ibaka, Perkins, Sefolosha) a bilansy obu ekip na dziś są identyczne (46:18).

Najlepszy debiutant:
1. Kyrie Irving.
2. Ricky Rubio.
3. Kenneth Faried.

Ledwie 20-letni Irving niemal natychmiast jak pojawił się w NBA, zaczął imponować spokojem, wysokim IQ i dobrą ręką do zdobywania punktów. Cavs nie błyszczeli ale Rookie of The Year w przeciwieństwie do MVP musi wyróżniać się przede wszystkim indywidualnie. Szkoda, że Rubio wyłączyła kontuzja. Gdyby dograł sezon do końca byłby mocnym kontrkandydatem. Druga część sezonu w wykonania Kennetha Farieda to było coś. "Manimal" to prawdziwy atleta, bestia.

Najlepszy rezerwowy:
1. James Harden.
2. Jason Terry.
3. Manu Ginobili.

Harden bezsprzecznie zagrał swój najlepszy sezon w trzecim roku w NBA. 16.8 punktu (49% z gry oraz 39% za 3 punkty), 4.1 zbiórki, 3.1 asysty, 1 przechwyt – wszystkie wskaźniki z wyjątkiem przechwytów (o 0.1) najlepsze w karierze. "Człowiek Broda" wychodził z ławki w 60 z 62 meczów, jakie zagrał w tym sezonie. Wchodził i robił robotę a Thunder wygrywali. W zasadzie nie miał kryzysowego okresu przez cały sezon.

Największy postęp:
1. Jeremy Lin.
2. Marcin Gortat.
3. Ryan Anderson.

Tu miałem twardy orzech do zgryzienia bo myślałem o dwóch graczach – Lin i Gortat. Ilekroć wybierałem jednego w tym samym momencie coś mówiło mi, żebym wybrał drugiego. Wybieram ostatecznie Lina… ale z minimalną różnicą.
Za Linem przemawiają liczby i przemawiają głośno same za siebie – 14.6 punktu, 6.2 asysty, 3.1 zbiórki oraz 1.6 asysty za ten sezon w porównaniu z ubiegłorocznymi 2.6 punktu, 1.4 asysty, 1.2 zbiórki oraz 1.1. przechwytu – niesamowity skok, niesamowita historia. Przyczepić się można jedynie do tego, że zagrał w zasadzie tylko pół sezonu (35 meczów) ale trzeba wziąć pod uwagę, że w tamtym sezonie też zagrał tylko 29 meczów.

Bardzo cieszy mnie postawa Marcina Gortata. To jest coś. W tym sezonie M.G. jest pierwszym strzelcem drużyny (15.7 punktu na mecz), pierwszym zbierającym (10 zbiórek – dziewiąty w lidze), pierwszym blokującym (1.5 bloku) oraz najdłużej grającym zawodnikiem Suns (średnio 32.2 minuty w meczu). Kto by pomyślał w czasach (w sumie nie tak odległych) Trybańskiego i Lampego, że doczekamy dni, kiedy Polak będzie nie tylko regularnie grał ale grał na takim poziomie. Nawet na początku tego sezonu ostrożnie podchodziliśmy do tego, co jest w stanie robić Polak. Okazało się, że jest w stanie robić dużo. Nie dostał nagrody bo jego skoku formy można było się w pewnym sensie spodziewać. Pytanie brzmiało jak duży będzie to skok.

Najlepszy obrońca:
1. Serge Ibaka.
2.
Tony Allen.
3. Kevin Garnett.

To nie jest łatwa nagroda. Jakie przyjąć kryteria? Efekt wizualny czy statystyki? W moim odczuciu trochę tego, trochę tego plus wynik drużyny. Thunder są jedną z najlepszych drużyn NBA i tak jak po jednej stronie parkietu za zdobywanie punktów odpowiadają K.D., Westbrook i Harden tak po drugiej, bronionej strefę podkoszową patroluje Serge Ibaka. To jest składowa sukcesów drużyny. 7.7 zbiórki oraz najlepsze w lidze 3.7 bloku! Rzecz jasna ogromną pracę wykonuje też Kendrick Perkins ale to "Iblocka" z blokowania czyni sztukę i sprawia, że zanim ktoś odda rzut w stronę kosza Thunder, dwa razy się zastanowi. Jeśli nie, czeka go piłka w drugi rząd.

Najlepszy trener:
1. Tom Thibodeau.
2. Greg Popovich.
3. Doc Rivers.

Bulls w aż 38 meczach musieli radzić sobie bez MVP ubiegłego sezonu a i tak zdołali (na dziś) osiągnąć najlepszy bilans w lidze. Thibs świetnie poukładał ten zespół, rotuje składem jak prawdziwy strateg wojenny.
Greg też zasłużył na wyróżnienie. Zrobił w tym roku niesamowita pracę (jak każdego zresztą). Potrafił idealnie obudować swoje wiekowe gwiazdy młodymi i wartościowymi zawodnikami. Spurs przez wielu skazywani na znaczną obniżkę formy prawdopodobnie skończą sezon jako najlepsza ekipa Zachodu z szansami na najlepszy bilans ogółem.
Nagrodę przyznaję jednak Thibodeau bo uważam, że mimo wszystko miał trochę trudniej a i tak zrobił wynik.

Najlepszy występ indywidualny:
1. Triple-double Rondo – 18pts, 17ass, 20rebs vs. NYK (March 4) MECZ
2. 57 punktów D-Willa – 57pts, 7ass, 6rebs  vs. CHA (March 4) MECZ
3. 51/14 Kevina Love w przegranej z OKC po dwóch dogrywkach (March 23). MECZ

wyróżnienie –  Siedmiomeczowy "run" Jeremy’ego Lina (4-15 lutego). Knicks 7:0. Lin 5x najlepszym strzelcem drużyny, 7x najlepszym podającym.

All NBA 1st Team:
G: Dwyane Wade.
G: Kobe Bryant.
F: LeBron James.
F: Kevin Durant.
C: Dwight Howard.

All NBA 2nd Team:
G: Chris Paul.
G:
Tony Parker.
F: LaMarcus Aldridge.
F: Kevin Love.
C: Andrew Bynum.

All NBA 3rd Team:
G: Rajon Rondo.
G:
Russell Westbrook.
F: Blake Griffin.
F: Kevin Garnett.
C: DeMarcus Cousins.

All-Defensive 1st Team
G: Rajon Rondo.
G: Tony Allen.
F: Kevin Garnett.
F: Serge Ibaka.
c: Dwight Howard.

All-Defensive 2nd Team
G: Chris Paul.
G: Mike Conley.
F: Andre Iguodala.
F: Josh Smith.
C: Tyson Chandler.

All Rookie 1st Team: Kyrie Irving, Ricky Rubio, Kenneth Faried, Klay Thompson, MarShon Brooks

All Rookie 2nd Team: Iman Shumpert, Derrick Williams, Brandon Knight, Kemba Walker, Isaiah Thomas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.