Ricky Rubio w FC Barcelonie!

Ricky Rubio podpisał kontrakt z klubem FC Barcelona do końca obecnego sezonu. Katalończycy mieli deadline do jutra (07.02.2024) na zgłoszenie nowego zawodnika do Euroligi. Rubio, rzecz jasna, będzie też uprawniony do gry w hiszpańskiej ACB.  33-latek pojawił się w Barcelonie już tydzień temu. Wtedy też zaczął treningi z drużyną. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpi jego debiut w oficjalnym meczu.
Rubio nadal przechodzi terapię związaną z problemami w sferze mentalnej. To przez nie zmuszony był zakończyć karierę w NBA. Według doniesień z klubu, jak i obozu samego zawodnika, jest on już na ostatniej prostej wracania do zdrowia psychicznego.
W latach 2009-2011 Ricky Rubio był już graczem Barcelony. W tym czasie sięgnął z drużyną po aż osiem różnych trofeów. Wśród nich było mistrzostwo Hiszpanii (2011) oraz wygranie Euroligi (2010). Wystąpił w 140 oficjalnych meczach Barcelony.
Jego debiut na parkietach hiszpańskiej ligi nastąpił już w 2004 roku, gdy miał zaledwie 14 (!) lat. Był wtedy graczem Joventutu Badalona.

Rubio był piątym wyborem draftu 2009 roku. W NBA spędził 12 sezonów. Pierwszych sześć w barwach Minnesoty Timberwolves, dwa kolejne w Utah Jazz. W sezonie 2019-20 grał w Phoenix Suns, a w następnym ponownie w Minnesocie. Dwa ostatnie lata spędził w Cleveland Cavaliers. Rubio zagrał w NBA łącznie w 698 meczach. Jego średnie za całą karierę sięgnęły 10,8 punktu, 4,1 zbiórki, 7,4 asysty oraz 1,8 przechwytu.
Rubio zagrał tylko w 14 meczach w play-offach w NBA. Nigdy nie przebił się przez pierwszą rundę ze swoimi drużynami. Za to z reprezentacją Hiszpanii święcił przez lata wiele triumfów. Był mistrzem świata w 2019 roku. Został wybrany MVP tej imprezy. Z Igrzysk Olimpijskich przywoził srebro (2008) i brąz (2016). Jeśli chodzi o mistrzostwa Europy, to z nim w składzie Hiszpanie dwa razy wygrywali (2009 i 2011), a dwa razy musieli zadowolić się brązem (2013 i 2017).
Piątego sierpnia ubiegłego roku, Ricky Rubio ogłosił, że ze względu na problemy w sferze mentalnej, zmuszony jest zawiesić karierę w NBA. Czwartego stycznia tego roku dogadał się z Cavs w sprawie wykupienia kontraktu. Tego samego dnia ogłosił oficjalne zakończenie kariery w NBA.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.