Wieści Garść – Dzień Dwunasty

* Andrei Kirilenko i Brooklyn Nets porozumieli się w sprawie dwuletniej umowy. Drugi rok jest opcją gracza. W pierwszym, Rosjanin z amerykańskim paszportem zarobi $3.2mln (mini mid level exception). Pod koniec czerwca Kirilenko nie wykorzystał opcji w swoim
kontrakcie
z Wolves (o wartości $10mln) i postanowił przetestować wolny rynek. AK-47 podpisał rok temu 2-letni kontrakt z
Minnesotą o wartości $20mln (1+1). 32-latek zaliczył niezły sezon, po
tym jak "lockoutowe rozgrywki" spędził w Rosji. 12.4 punktu, 5.7
zbiórki, 2.7 zbiórki, 1.5 przechwytu oraz 1 blok. Kirilenko grywał w
systemie Ricka Adelmana na wszystkich pozycjach z wyjątkiem centra i
pokazał, że w dalszym ciągu jest wartościowym graczem.

Dzięki temu, że Andray Blatche zgodził się podpisać niski kontrakt ($1.4) Nets zachowali swoje mini MLE. Jak się okazuje było to kluczowe w kontekście pozyskania Kirilenki.
Jego usługami byli też zainteresowani Spurs. Klub z San Antionio pracował jednak nad sign-and-trade z Wolves ale ci nie byli akurat zainteresowani takim rozwiązaniem.
Nie bez znaczenia był też fakt, że Kirilenko i
Mikhaił Prokhorov (właściciel Nets) prywatnie się przyjaźnią. Miliarder już od kilku sezonów namawiał AK-47 do przejścia do Nets.
Kirilenko zarobił już w NBA ponad $100mln. Jak sam podkreślał jego głównym celem było związanie się z ekipą z szansami na tytuł.

* Los Angeles Lakers już oficjalnie dokonali amnestii na kontrakcie Rona Artesta. Skrzydłowy, związał się z Lakers w 2009 roku, pięcioletnią umową za $32mln. W tym sezonie miał zarobić $7.7mln (była to opcja gracza, którą Artest postanowił wykorzystać). Ruch ten pozwoli Lakers na oszczędność rzędu $15mln. 33-latek najprawdopodobniej zwiąże się teraz z New York Knicks. Kiedy pojawiły się plotki, że Lakers chcą go zwolnić, on zaczął wrzucać do sieci swoje zdjęcia w czapeczce Knicks. Oficjalnie, według procedur, mogą się też po niego ubiegać teraz kluby z zapasem w salary, ale on sam zastrzegł że prędzej skończy karierę niż wybiegnie na parkiet w barwach średniej ekipy z małego miasta. Ron rozważa też związanie się z L.A. Clippers lub… wyjazd do Chin. Jednym z plusów grania w chińskiej CBA jest to, że gdy rozgrywki w Azji dobiegną końca, można wrócić do NBA na play-offy. Taki scenariusz też jest brany pod uwagę przez Artesta.
Ron Artest a dziś MWP miał duży udział w zdobyciu mistrzostwa NBA przez Lakers w 2010 roku. Zdobył zwycięskie punkty w Finale Koferencji w piątym meczu z Suns. W meczu nr 7 z Celtics miał 20 punktów i 5 przechwytów oraz arcyważną trójkę na minutę przed końcem meczu. Swój mistrzowski pierścień zlicytował a pieniądze (ponad $600 tys) przekazał organizacjom zajmującym się profilaktyką i leczeniem chorób i psychicznych.

* 28-letni Nick Young związał się jednorocznym kontraktem za minimum dla weterana z Los Angeles Lakers. Zawodnik ma za sobą sześć sezonów w NBA – cztery z kawałkiem w Waszyngotnie, ostatni w 76ers oraz 22 mecze w barwach L.A. Clippers w sezonie 2011-12. Jego średnie z kariery wynoszą 11.3 punktu, 1.9 zbiórki, oraz 1 asysta.

* Ronny Turiaf zgodził się podpisać z Wolves dwuletni kontrakt o wartości $3.2mln. 30-latek ma za sobą osiem sezonów w NBA. Grał już dla sześciu klubów (Lakers, Warriors, Knicks, Wizards, Heat i Clippers). Jego średnie z całej kariery to 4.7 punktu, 3.6 zbiórki, 1.3 asysty oraz 1.2 bloku. Jest mistrzem NBA z Miami z 2012 roku.

* Lamar Odom zastanawia się z którą z drużyn z Los Angeles podpisać kontrakt. 33-latkiem interesują się zarówno Lakers, jak i Clippers. Skrzydłowy ma za sobą pięć sezonów w barwach Clippers, siedem w Lakers (dwa mistrzostwa). Poza tym grał też dla Heat i Mavs. Jego średnie z tamtego sezonu to 4 punkty, 5.9 zbiórki oraz 1.7 asysty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.