Wolna agentura 2017. Dzień piąty

Piąty dzień wolnego rynku był dość spokojny. Wyjaśniła się sprawa z Gordonem Haywardem. Przy tej okazji, chciałbym powiedzieć, że nie podobają mi się ostatnie praktyki pisania poematów na łamach „The Players’ Tribune”, przez zawodników, którzy zmieniają kluby. Rozumiem, że ludźmi targają emocje, wierzę, że nie są to proste decyzje. Chodzi mi o sprawę czysto techniczną – jeśli dany gracz napisał tekst, z pomocą czy bez edytora, nieważne, to znaczy, że o decyzji dowiaduje się najpierw grupa ludzi. Czemu nie napisać tego tekstu kilka dni po fakcie? Poinformować najpierw o decyzji swój były klub, upublicznić informację, a potem pisać sobie nawet i heksametrem. Za dużo jest ostatnio w NBA show – na moje oko oczywiście. 

Konkrety:

– Kontrakt Gordona Haywarda z Celtics, to czteroletni max deal warty w tym przypadku $128 mln. Ostatni rok umowy jest opcją zawodnika. To całe zamieszanie było związane tylko i wyłącznie z tym, że ktoś przedwcześni puścił plotkę do mediów. Agent G.H. twierdził, że decyzja nie była jeszcze wtedy podjęta. Oczywiście kłamał, bo obóz Haywarda chciał był w porządku wobec Utah Jazz. Wyszło jak wyszło.

Patrick Patterson, po prawie czterech latach w Toronto, przenosi się do Oklahomy. Strony porozumiały się w sprawie trzyletniej umowy za $16.4 mln. Ostatni rok kontraktu jest opcją 28-latka.  Raps mają teraz dziurę na pozycji 3-4 z ławki. OKC mogą włączyć się do walki o czwórkę na Zachodzie. Tak myślę.

– Clippers, Nuggets i Hawks w końcu dogadali się w sprawie trójstronnego dealu, który będzie wyglądał tak: Paul Millsap będzie graczem Nuggets, co już wiemy (trzy lata, $90 mln). Razem z nim do Kolorado powędruje wybór w II rundzie draftu 2019 roku. Danilo Gallinari przeniesie się do L.A. (trzy lata za $65 mln). Hawks dostaną Jamala Crawforda, niejakiego Diamonda Stone’a oraz wybór w I draftu od Clippers. Crawford ma zostać zwolniony. Kolega zapytał mnie dziś czemu tak to się dzieje, przecież Millsap był już dogadamy z Nuggets a Galo mógł sobie 1×1 rozmawiać z Clippers. Ty też chcesz znać odpowiedź? Menadżerowie klubów NBA pomagają sobie. W końcu jest w świecie tylko 30 wakatów na tę posadę. 29 w tym momencie. Nigdy nie wiesz czy nie spieprzysz draftu, czy nie przeszarżujesz w wydawaniem pieniędzy na kontrakty. Nigdy nie wiesz, kiedy wylecisz z ligi. Nie warto palić za sobą mostów. Dziś jestem menadżerem play-offowej drużyny, jutro już nikt Cię nie zna. Hawks coś dostali, Nuggets coś dostali. Clippers uwolnili parę groszy. Dobro będzie zapamiętane. Może któryś z tych trzech GMów wkrótce straci pracę a znajdzie się dla niego stołek w biurze, na obojętnie jakim stanowisku, w którymś z dwóch pozostałych klubów. Tak to działa.

Omri Casspi w nowym sezonie będzie bronił barw Warriors. 29-letni Izraelczyk podzielił poprzedni sezon między Pelicans, Wolves i Kings. Po złamaniu kciuka w pierwszym meczu w barwach Pelikanów, miał kłopot ze znalezieniem formy oraz miejsca w rotacjach swoich drużyn. Gdy zdrowy, to dobry strzelec i całkiem inteligenty gracz. Umowa jest roczna. Najprawdopodobniej za ligowe minimum.

– Do Golden State przenosi się też Nick Young. Strony przystały na warunki rocznej umowy wartej $5.2 mln. Co ciekawe 32-latek miał opcję gracza z Lakers na te rozgrywki, wartą $5.7 mln. Czy walka o tytuł za pół bańki poświęcenia. Podobno Kevin Durant bardzo był za wykonaniem tego ruchu. Young zaliczył bardzo udane minione rozgrywki w Lakers. Zdobywał 13.2 punktu, trafiał 40.4% swoich rzutów zza łuku i całkiem nieźle bronił. 

– Otto Porter dostał propozycję kontraktu od Brooklyn Nets ($106 mln płatne w cztery lata). Wizards planują wyrównać tę ofertę. Dla mnie to taka trochę sytuacja bez wyjścia Waszyngtonu. Porter nie jest warty tyle pieniędzy, ale wiadomo było, że ktoś mu tyle da. Wiadomo też był, że Wiz to wyrównają, by go nie tracić za nic. 24-latek zagrał bardzo dobry sezon, ale żył tylko i wyłącznie na grze Beala i Walla. Dziś tak działa NBA – przez lato haruj jak wół i poprawiaj rzuty za trzy punkty. Jeśli masz w drużynie dobrych penetrujących, to tylko ustawiaj się w rogach i odliczaj dni do okna transferowego.

– Celtics zrzekli się praw do Kelly Olynyka. 26-latek mógł być zastrzeżonym wolnym agentem. Teraz jest całkowicie wolny.

– Pacers zwolnili Montę Ellisa. 31-latek podpisał z Indianą czteroletni kontrakt warty $44 mln latem 2015 roku. Strony będą dogadywać się w sprawie kwoty wykupienia reszty umowy. Może już to zrobiły.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.