Żegnaj Mistrzu…

Przez wiele lat miałem na ścianie w pokoju ten słynny plakat z Muhammadem Ali, na którym stoi w ringu nad znokautowanym Sony’m Listonem. 25 maja, 1965 roku. Pierwsza runda, pierwsza minuta.
Moje zainteresowanie Ali’m wyrosło kilkanaście lat temu z pnia zainteresowania Martinem Lutherem Kingiem, które z kolei wyrosło z zainteresowania historią niewolnictwa, które pierwotnie wyrosło po lub w trakcie Finałów 1999 roku.

Larry Johnson powiedział do Avery’ego Johnsona „Przecież obaj pochodzimy z tej samej plantacji bawełny pana Johnsona.” Zainteresował mnie temat niewolnictwa. Język angielski, światowa polityka, historia, socjologia i tak dalej… Wiele gałęzi moich zainteresowań pochodzi z tego jednego wspólnego pnia – zainteresowania NBA w dziecięcych latach. – tak powiedziałem w wywiadzie dla kwietniowego wydania magazynu „Świdnik – wysokich lotów.”
Dla mnie Ali był przede wszystkim niezwykle interesującą postacią na wielu płaszczyznach (np. odmowa udziału w wojnie w Wietnamie, przejście na Islam, działalność na rzecz Afroamerykanów, współpraca z Malcolmem X i wiele innych), dopiero później wybitnym bokserem. Nie jestem wielkim fanem tego sportu ale jestem w stanie docenić i zrozumieć to kim był dla tej dyscypliny. Michael Jordan ringu.

Nie wiedziałem, że byliście fanami Davida Bowie, Prince’a i innych wielkich postaci, które ostatnio odeszły z tego świata…dopóki nie odeszły.
Nie wiedziałem też, że byliście fanami Ali’ego. Dopóki nie odszedł wczoraj. Nie mam z tym problemu. Mam to gdzieś. Ludzie wykorzystują media społecznościowe na wiele różnych sposobów. Jeśli chciałeś/chciałaś wczoraj pożegnać Ali’ego, wpisując R.I.P. Ali, wrzucając zdjęcie, to miałeś/miałaś do tego prawo.
Wiem, że są tacy, którzy mają z tym problem. Ale czy to przypadkiem nie są tacy, co mają problem ze wszystkim?
Przyjdą do Ciebie do domu z linijką lub wagą i będą mierzyć, ważyć czy faktycznie możesz publicznie wypowiadać się na dany temat. Czy faktycznie znasz i podziwiasz wystarczająco dobrze, wystarczająco mocno, żeby się wypowiadać.

Muhammad Ali miał piękny umysł. Być może cytujesz czasem jego słowa a nawet nie wiesz, że to jego. Może wiesz i robisz to świadomie.
Tu pasowałoby błysnąć i zacytować coś. Prawda? Ale po co? Wujek Goole czyni nas dziś wszystkich na swój sposób mądrymi. TU masz pierwszy z brzegu link po wpisaniu „Muhammad Ali quotes.”

Żegnaj Mistrzu…
 
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/0c/9e/fc/0c9efcba0f6c383761970065448241a8.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.