Michael Jordan przekaże $100 mln na walkę z rasizmem

Michael Jordan i marka Jordan Brand wypłacą 100 milionów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat dla organizacji zajmujących się działaniami na rzecz równości rasowej, sprawiedliwości społecznej powszechnego dostępu do edukacji.

Oto oświadczenie samego Jordana i jego firmy:

„Jordan Brand to my, Czarna społeczność.
Jordan Brand, to więcej niż jeden człowiek. To zawsze była rodzina. Symbolizujemy dumną rodzinę, która przetrwała trudności, walczyła z dyskryminacją w społecznościach na całym świecie, która każdego dnia pracuje nad tym by zetrzeć plamę rasizmu i krzywd wyrządzonych przez niesprawiedliwość. Wola, praca, doskonałość, którą świat miał okazję poznać jest rezultatem tego, że z marzenia były przelewane z pokolenia na pokolenie.
Jest rok 2020, w naszej rodzinie znajdują się wszyscy, którzy idą tą samą drogą życia. Mimo że wiele się zmieniło, to najgorsze nadal pozostaje takie samo.
Czarne życia mają znaczenie. To nie jest kontrowersyjne stwierdzenie. Dopóki zakorzeniony rasizm, przez który zawodzą instytucje naszego kraju, nie zostanie wypleniony, będziemy zaangażowani w ochronę i poprawę życia Czarnych.
Ogłaszamy dziś, że Michael Jordan i Jordan Brand przekażą $100 milionów przez najbliższych 10 lat dla organizacji zajmujących się działaniami na rzecz równości rasowej, sprawiedliwości społecznej powszechnego dostępu do edukacji.”

W styczniu tego roku, w Paryżu, miałem okazję porozmawiać z Samem Perkinsem, przyjacielem Michaela Jordana jeszcze z czasów wspólnych studiów na uniwersytecie Północnej Karoliny. Zapytałem go, między innymi, dlaczego Jordana tak mało w mediach, dlaczego nie zabiera głosu w różnych sprawach. Oto, co mi powiedział:
„Po pierwsze, to on nie czuje, że musi, że powinien to robić, bo tego oczekują ludzie. Rozumiesz, o co mi chodzi? To, że był wybitnym koszykarzem, nie znaczy, że musi zabierać głos na różne sprawy. Zresztą nie tylko Michael nie robi tego. Wielu byłych legendarnych graczy nie udziela się publicznie. Ale trzeba wiedzieć, że jeśli chodzi o kwestie polityczne, społeczne, jakieś kontrowersyjne tematy, to Jordan jest w to wszystko bardzo zaangażowany, tylko że robi to na swój sposób, poza kamerami. On inwestuje bardzo dużo pieniędzy w różne programy społeczne, organizacje charytatywne i tego typu rzeczy. Taki już jest. Jedni chcą, żeby ich głos był słyszalny, inni wolą działać po cichu.” A tutaj cała rozmowa.

W Stanach Zjednoczonych trwają zamieszki, po tym jak czarnoskóry George Floyd został uduszony przez policjanta podczas aresztowania. Do zdarzenia doszło 25 maja, w Minnesocie. Początkowo lokalne marsze protestu zamieniły się w zamieszki i rozboje, które rozlały się praktycznie na cały kraj.
Jordan wydał kilka dni temu oświadczenie, w którym wyraził smutek, ból i gniew w związku z zaistniałą sytuacją. Dziś przyszedł czas na czyny.

Michael Jordan i marka Jordan Brand prowadzą program o nazwie Jordan Brand Wings, który obecnie współpracuje z ponad 30 partnerami na całym świecie. Celem programu jest m.in. wspieranie młodzieży w dostępie do edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.