Migawka z Historii: 30 lat od „The Shot”

Dziś mija 30 rocznica piątego meczu serii Cavs-Bulls, w którym Michael Jordan wykonał słynny „The Shot” ponad kryjącym go Craigiem Ehlo. Byki jako „szóstka” wyeliminowali z play-offów wyżej notowanych i faworyzowanych Cavs. Dla 26-letniego wówczas Jordana był to pierwszy game-winner w karierze w play-offach – pierwszy z wielu.
Cavs w rozgrywkach 1988-99 pokonali Byki we wszystkich czterech starciach w ramach rundy zasadniczej. Wygrali 57 meczów (o 10 więcej niż Bulls) i z takimi weteranami w składzie jak Ron Harper, Mark Price, Brad Daugherty czy Larry Nance przystępowali do postseason jak faworyci serii.
Jordan po raz trzeci z rzędu został królem strzelców (32.5 punktu na mecz), ale jego indywidualne sukcesy w żaden sposób nie przekładały się na sukcesy drużyny. Na cztery wcześniejsze wizyty Bulls w play-offach z Jordanem w składzie aż trzy z nich kończyły się na pierwszej rundzie.
Tym razem było inaczej. Tym razem historia NBA tworzyła się i zapisywała złotymi literami na oczach kibiców zgromadzonych w hali Richfield Coliseum w Cleveland oraz przed telewizorami.
44 punkty Jordana i rzut na wygraną, na awans do II rundy. 101:100 dla Bulls. Tak brzmiał końcowy wynik.
Jordan leciał w górę a kiedy osiągnął swój pułap, postanowił zaczekać w powietrzu, aż kryjący go Ehlo opadnie na parkiet. Dopiero wtedy oddał rzut. Powiedzieć „niesamowite”, to nie powiedzieć nic.

„The inbounds pass comes in to Jordan. Here’s Michael at the foul line, the shot on Ehlo…GOOD! THE BULLS WIN IT! THEY WIN IT!”

 

 

Byki niesione na fali talentu Jordana pokonały w II rundzie jeszcze wyżej notowanych Knicks 4:2. W Finale Konferencji musieli jednak uznać wyższość (4:2) późniejszych mistrzów NBA, „Złych Chłopców” z Detroit.

2 comments on “Migawka z Historii: 30 lat od „The Shot”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.