Kawhi Leonard przenosi się do Los Angeles Clippers!

Kawhi Leonard zdecydował, że podpisze kontrakt z Los Angeles Clippers! Będzie to czteroletnia, maksymalna umowa warta $142 mln.
Ale to nie wszystko. Do ekipy Doca Riversa dołączy również Paul George!
Według doniesień, Kawhi skontaktował się z P.G., żeby ten połączył z nim siły w Clippers. George natychmiast poprosił o transfer. Niejako przyparci do muru Thunder, szybko podjęli decyzję.
Zwrot za PG będzie rekordowy. Do Oklahomy pojadą Shai Gilgeous-Alexander i Danilo Gallinari. Do tego silny pakiet wyborów w drafcie, na który złożą się niezastrzeżone wybory draftów 2022, 2024 i 2026 roku, które bezpośrednio należały do Clippers. Ponadto Clippers wyślą też niezastrzeżony wybór draftu 2021 roku oraz zastrzeżony wybór naboru 2023 roku. Te picki z kolei pochodzą od Miami. Na koniec, Thunder będą mieć prawo wymienić się z Clippers wyborami podczas draftów 2023 i 2025 roku.

Komentarz: Raptors zrobili wszystko, żeby dać sobie szansę na zatrzymanie Leonarda. Load management w trakcie całego sezonu, sztab medyczny, któremu Kawhi zaufał. Pozwolili mu opuszczać mecze na skalę dotąd nieznaną. Objęli opieką ludzi z jego najbliższego otoczenia. Nie wystarczyło. Klimatu nie zmienisz, geografii nie zmienisz. Jeśli Kawhi chciał być w Los Angeles, to fani Raps muszą z tym żyć. W trakcie play-offów zastanawiałem się nad dwoma scenariuszami. W pierwszym Raptors i Kawhi zdobywają tytuł, po czym on odchodzi. W drugim przegrywają na jakimś etapie postseason, ale Kawhi zostaje. Jako obserwator NBA, w 10 przypadkach na 10 brałbym scenariusz pierwszy. Trofeum będzie w klubie na wieczność. Tyle organizacji rokrocznie stara się sięgnąć po tytuł, a tego ostatecznie nie jest w stanie zrobić. To nie jest proste. Mistrzostwo NBA trzeba brać w ciemno. Kawhi zrobił w Toronto to, co do niego należało. A nawet więcej.

Co do Clippers. W imponujący sposób pokazują jak profesjonalnie prowadzić drużynę NBA. Żadnych sensacji puszczanych do prasy, żadnych dramatów. Ciężka praca i długofalowa wizja, którą świat zauważył i docenił.

Co na boisku? PG musi być zdrowy. Tego lata przeszedł operacje obu barków. Jeśli będzie, to każdy wie, co przynosi do stołu. Two way gracz, elitarny zarówno w obronie, jak i w ataku. Defensywa Clippers będzie czymś wyjątkowym w tym sezonie. Para Leonard, George w połączeniu z Patem Beverley’em może stworzyć monolit, jakiego NBA nie widziała od lat. Clippers, rzecz jasna wskakują do grupy drużyn, które przypuszczą atak na mistrzowski tytuł 2020 roku.
Russell Westbrook kolejny raz stracił partnera. Tym razem w wymianie, nie wolnej agenturze, jak w 2016 podczas odejścia Kevina Duranta. Ale trzeba podkreślić, że George chciał tej wymiany. Czy w tej sytuacji Oklahoma poszuka możliwości wymiany z udziałem Westbrooka i naciśnie przycisk z napisem reset? Rozgrywający OKC będzie w listopadzie obchodził 31 urodziny. We wrześniu 2017 roku zgodził się na pięcioletnie przedłużenie kontraktu warte $205 mln a łącznie z rozgrywkami 2018-19 $233 mln. Jeśli Thunder nie będą w stanie, czy nie będą za wszelką cenę chcieli włączyć się do walki o tytuł, obecność All-Stara po trzydziestce z ogromnym kontraktem stanie pod dużym znakiem zapytania.
Jeśli chodzi o Raptors, to odejście Leonarda zostawia oczywiście wielką dziurę w składzie. Drużyna najprawdopodobniej będzie nadal play-offowa, ale o niczym więcej myśleć nie mogą. W ostatnim roku umów będą Lowry, Gasol, Ibaka i Van Vleet. Masai Ujiri ma przed sobą nowe wyzwanie.
Kwestia zdobycia mistrzowskiego tytułu robi się tak otwarta, jak nie była od 2015 roku. To dobrze dla nas, kibiców. Balans siły został rozłożony. Kwestia migracji największych gwiazd ligi, łączenia się w pary czy trójki, to temat na zupełnie inną rozmowę. Jeśli śledzicie moją stronę od 2-3 lat, to znacie moje zdanie odnośnie tego zjawiska.

6 comments on “Kawhi Leonard przenosi się do Los Angeles Clippers!

 1. pmc

  Też żałuję, że nie został w TOR. ale ruch do LAC rozumiem. Nic nie obiecał Raptors, a dał im legendarny tytuł.
  Nie zdzierżyłbym dołączenia do Bronusia.
  Ale majstersztykiem jest rzucenie „koła ratunkowego” dla PG13.
  Wiadomo, że nie szło tutaj o ratowanie PG13, ale o zwiększenie atutów po obu stronach parkietu, ale jest to jakby nie było uratowanie świetnego gracza spod skrzydeł pana Tripple Double.

  Reply
 2. kris

  Cześć i dzięki za fajne analizy tego okienka w NBA
  Dwa pytania odnośnie tego wydarzenia,
  – rozumiem że teraz Toronto ma pieniądze w budżecie ale nie ma już nikogo z wielkich gwiazd na rynku, więc kogo by mogli ewentualnie pozyskać aby wrócić chodziarz teoretycznie do gry o tytuł?
  – jeśli ruch Thunder to początek ich przebudowy to gdzie mogli by oddać Westbrooka? NYK było by gotowe oddać swoje młode talenty za niego?
  z góry dziękuję jeśli znajdziesz czas i siły by odpowiedzieć.

  Reply
 3. Pingback: Doc Rivers odchodzi z Clippers – Karol Mówi

 4. Pingback: Paul George podpisał z Clippers nowy, maksymalny kontrakt – Karol Mówi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.